MULTIFAN TURBO36/120 Corr Res Air Circular 36 Inch 12000 Cfm 115v | AA9HWX 1DGY3
MULTIFAN TURBO36/120 Corr Res Air Circular 36 Inch 12000 Cfm 115v
Item: AA9HWXModel: TURBO36/120Cross Ref: 1DGY3
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Corrosion Resistant Air Circulator
Air Flow 12000 CFM
Amps 6.3A
Application Spot Cooling
Assembled Yes
Assembly Required No
Bearing Type Sealed Ball
Blade Dia. 36"
Blade Diameter 36"
Blade Material Polypropylene
Depth 17 1/4"
Drive Type Direct Drive
Environmental Applications Industrial
Fan Accessory Style Corrosion Resistant
Fan Cord Length 10 ft.
Fan Housing Material Polypropylene
Fan Mounting Location Fan Head Only
Fan Style Corrosion Resistant
Guard Material Steel
Height 37 1/2"
High Cfm 12000 CFM
Housing Material Polypropylene
Hz 60 Hz
Includes Mounting Yoke
Max. Ambient Temp. 140°F
Max. Depth 17 1/4"
Mobile/stationary Stationary
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air Over
Motor Hp 1/2 hp
Motor Insulation Class F
Motor Insulation Class Class F
Motor Type Permanent Split Capacitor
Mounting Location Ceiling, Wall
No. Of Blades 3
Number Of Blades 3
Number Of Speeds 1
Operating Amps 6.3A
Oscillating No
Oscillating/non-oscillating Non Oscillating
Oscillation Non Oscillating
Outside Dia. 37 1/2"
Phase 1
Product Type Corrosion-Resistant Industrial Fan
Rpm 780 RPM
Shaft Dia. 3/4"
Sound Level 61 dBA
Standards Ul Recognized Motor
Thermal Protection Auto
Voltage 115V AC
Watts 756 W