MULTIFAN FXSTIR24-3/120 Corr Res Air Circular 24 Inch 8000 Cfm 115v | AA9HWZ 1DGY5
MULTIFAN FXSTIR24-3/120 Corr Res Air Circular 24 Inch 8000 Cfm 115v
Item: AA9HWZModel: FXSTIR24-3/120Cross Ref: 1DGY5
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Corrosion Resistant Air Circulator
Air Flow 8000 CFM
Amps 3.8A
Application Spot Cooling
Assembled Yes
Assembly Required No
Bearing Type Sealed Ball
Blade Dia. 24"
Blade Diameter 24"
Blade Material Polypropylene
Cord Length 10 ft.
Depth 14"
Drive Type Direct Drive
Environmental Applications Industrial
Fan Accessory Style Corrosion Resistant
Fan Cord Length 10 ft.
Fan Housing Material Steel
Fan Mounting Location Ceiling, Wall
Fan Style Corrosion Resistant
Guard Material Steel
Height 27"
Housing Material Steel
Hz 60 Hz
Includes Mounting Yoke
Max. Ambient Temp. 140°F
Max. Depth 14"
Mobile/stationary Stationary
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air Over
Motor Hp 1/3 hp
Motor Insulation Class F
Motor Insulation Class Class F
Motor Type Permanent Split Capacitor
Mounting Location Ceiling, Wall
No. Of Blades 3
Number Of Blades 3
Number Of Speeds 1
Operating Amps 3.8A
Oscillating No
Oscillating/non-oscillating Non Oscillating
Oscillation Non Oscillating
Outside Dia. 27"
Phase 1
Product Type Corrosion-Resistant Industrial Fan
Rpm 1750 RPM
Shaft Dia. 9/16"
Sound Level 55 dBA
Thermal Protection Auto
Voltage 115V AC
Watts 456 W
Wheeled Base Stationary
Width 27"