MORSE DRUM 456-3-50-CE CE-marked Hydra-Lift Drum Roller, 400v, 50Hz, 3 Phase, 454 kg Cap | AG7GUC
MORSE DRUM 456-3-50-CE CE-marked Hydra-Lift Drum Roller, 400v, 50Hz, 3 Phase, 454 kg Cap
Item: AG7GUCModel: 456-3-50-CE
In Stock
Amp Draw
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hydra-Lift Drum Roller
Amps 1.8A
Amps Drawn 1.8A
Capacity 1000 lbs.
Capacity Dry 400 lbs.
Capacity Liquids 1000 lbs.
Drum Dia. 6" to 26"
Drum Height 0" to 40"
Drum Material Steel, Plastic
Drum Material Plastic, Steel
Drum Rpm 4 RPM to 14 RPM, RPM Is Based On 22.5" (57.15 cm) Diameter Drum , 4-16 RPM
Dryload Capacity 400 lbs.
Explosion Proof No
Frequency 50 Hz
Hp 1 hp
Lift Style Hand Truck Or Hoist
Liquid Capacity 1000 lbs.
Max. Hydraulic Pressure 2100 psi
Max. Operating Temp. 140 Deg. F
Max. Operating Temp. 140°F
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Phase 3
Product Datasheet morse-drum-456-1-50-ce.pdf
Roller Capacity 1000 lbs.
Speed Type Variable
Style TEFC
Tilt Style Ergonomic Powered Hydraulics
Timer 0 hr. to 16 hrs.
Type Stationary
Voltage 400V