MORSE CUTTING TOOLS ICTS42060FSB Circular Saw Blade, 420 mm Blade Dia - Metric, 16 9/16 Inch Blade Dia - English | CT3UWR 797RK6
MORSE CUTTING TOOLS ICTS42060FSB Circular Saw Blade, 420 mm Blade Dia - Metric, 16 9/16 Inch Blade Dia - English
Item: CT3UWRModel: ICTS42060FSBCross Ref: 797RK6
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Circular Saw Blade
Application Aluminum, Carbon Steel, High Alloy Steel, Stainless Steel
Arbor Size 50 mm
Cut Width 2.74 mm
For Use With Saw Type Circular Saw
Materials Cut Aluminum, High Alloy Steel, Stainless Steel
Max. Speed 105 RPM
Metal Cutting Type Thin Metal
Number Of Teeth 60
Primary Material Application Aluminum, High Alloy Steel, Stainless Steel
Solid Cutting Depth 6"