MORSE CUTTING TOOLS ICTNK28560FSB Circular Saw Blade, 285 mm Blade Dia - Metric, 11 1/4 Inch Blade Dia - English, 60 Teeth | CT3UWF 797RK4
MORSE CUTTING TOOLS ICTNK28560FSB Circular Saw Blade, 285 mm Blade Dia - Metric, 11 1/4 Inch Blade Dia - English, 60 Teeth
Item: CT3UWFModel: ICTNK28560FSBCross Ref: 797RK4
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Circular Saw Blade
Application Aluminum, Carbon Steel, High Alloy Steel, Stainless Steel
Arbor Size 32 mm
Blade Dia. - English 11 1/4"
Blade Dia. - Metric 285 mm
Blade Mounting Holes 4/11/63, 4/9/50
Cut Width 2 mm
Cutting Depth 1/2" to 6" Solid
Cutting Depth In Solid Stock 6"
For Use With Saw Type Circular Saw
Materials Cut Aluminum, High Alloy Steel, Stainless Steel
Max. Blade Speed 155 RPM
Max. Speed 155 RPM
Metal Cutting Type Thin Metal
Number Of Teeth 60
Primary Material Application Aluminum, High Alloy Steel, Stainless Steel
Solid Cutting Depth 6"