MICRO PLASTICS 50M060100H012 Machine Screw, Flat, M6 X 1 X 12mm Size, 25Pk | AD6TVT 4AHA6
MICRO PLASTICS 50M060100H012 Machine Screw, M6x1 Thread Size, Nylon, 8.7 mm Lg., Std, Flat
Item: AD6TVTModel: 50M060100H012Cross Ref: 4AHA6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 8.7 mm
Finish Plain
Head Angle 82°
Head Dia. 12.6 mm
Head Height 3.3 mm
Head Style Round
Head Type Flat
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 8.7 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Nylon
Maximum Temperature 185°F
Min. Head Height 3.3 mm
Minimum Head Width 12.6 mm
Minimum Temperature -40°F
Minimum Thread Length 12 mm
Overall Length 12 mm
Product Datasheet micro-plastics-50m060100h012.pdf
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Temp. Range -40°F to +185°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm
Thread Pitch 1 mm