MICRO PLASTICS 50M040070N035 Machine Screw, Pan, M4 X 0.70 X 35mm Size, 25Pk | AD7BYC 4DFC2
MICRO PLASTICS 50M040070N035 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Nylon, 35 mm Lg., Std, Pan
Item: AD7BYCModel: 50M040070N035Cross Ref: 4DFC2
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Din 85, Iso 1580, Nf E 25-128
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 35 mm
Finish Plain
Head Dia. 8 mm
Head Height 2.4 mm
Head Style Round
Head Type Pan
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 35 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Nylon
Maximum Temperature 185°F
Minimum Head Height 2.2 mm
Minimum Head Width 7.6 mm
Minimum Temperature -40°F
Minimum Thread Length 35 mm
Overall Length 37.2 mm
Product Datasheet micro-plastics-50m040070n035.pdf
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Temp. Range -40°F to +185°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm
Thread Pitch 0.7 mm