MICRO PLASTICS 50M040070H010 Machine Screw, Flat, M4 X 0.70 X 10mm Size, 25Pk | AD7CLK 4DJJ7
MICRO PLASTICS 50M040070H010 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Nylon, 7.3 mm Lg., Std, Flat
Item: AD7CLKModel: 50M040070H010Cross Ref: 4DJJ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 7.3 mm
Finish Plain
Head Angle 82°
Head Dia. 9.4 mm
Head Height 2.7 mm
Head Style Round
Head Type Flat
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 7.3 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Nylon
Maximum Temperature 185°F
Min. Head Height 2.7 mm
Minimum Head Width 9.4 mm
Minimum Temperature -40°F
Minimum Thread Length 10 mm
Overall Length 10 mm
Product Datasheet micro-plastics-50m040070h010.pdf
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Temp. Range -40°F to +185°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm
Thread Pitch 0.7 mm