MICRO 100 RR-033-1000-312X Grooving Tool, 0.033 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.3125 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€73.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 5/16" |
| Max. Bore Depth | 1" |
| Min. Bore Dia. | 0.334" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.1" |
| Tooth Width | 0.033" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.79 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.79 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Sockets
- Laboratory Ovens and Furnaces
- Oil Pumps
- Mud Flaps and Guards
- Multi-Stage Booster Pumps and Systems
- AKRO-MILS 30174 Shelf Bins
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- TYGON F-4040-A Tubings
- REESE Trailer Jacks
- ANVIL AS928 Series Z Supports
- BACHARACH Combustion Analyzer
- DUCTMATE Inch Diameter Gauge Self Seal Snap Lock
- REGAL Bottom Hand Taps, 8 Pitch, HSS, Alcrona
- ALTRONIX Maximal FEV Series Expandable Power Systems
- SEALMASTER RCIA Series Replaceable Cartridge Insert Bearings, Single Lock Collar
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-033-1000-312X Grooving Tool, 0.033 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.3125 Inch Head Width
€73.53 /unit


