MICRO 100 RR-029-500-250X Grooving Tool, 0.029 Inch Tooth Width, 0.5 Inch Max. Bore Depth, 0.25 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€59.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 1/4" |
| Max. Bore Depth | 1/2" |
| Min. Bore Dia. | 0.272" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.05" |
| Tooth Width | 0.029" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Gun Consumables
- Combustion Air Intake Systems
- Portable Posts and Ropes
- Welding Accessories
- Pneumatic Actuated Valves
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x Press
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- DEVILBISS DeKups Disposables and Reusable Cups
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 16 mm Glass Culture Tubes
- MILLER-SMITH EQUIPMENT Cutting Tip
- LITTLE GIANT Additional Upright
- CH HANSON Spring Clamps
- CH HANSON Sub Zero Series Flagging Tapes
- SMC VALVES Vp7-8 Series Solenoid Valve
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-029-500-250X Grooving Tool, 0.029 Inch Tooth Width, 0.5 Inch Max. Bore Depth, 0.25 Inch Head Width
€59.27 /unit


