MICRO 100 CRE-187-045 Carbide End Mill Diameter 0.060 In | AA7PHB 16G042
Item: AA7PHBModel: CRE-187-045Cross Ref: 16G042
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item End Mill
Corner Radius 0.045"
Cutter Dia. 0.06"
Cutting Direction Right Hand
Cutting Type Center
Drilling Tool Configuration Individual
End Mill Application Roughing/Finishing
End Mill Style Corner Rounding
End Type Double End
Finish Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
List Number CRE
Material Carbide
Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Ferrous Material
Max. Lead In Length 0.005"
Milling Dia. 0.0600"
Milling Dia. 3/64"
No. Of Flutes 3
Overall Length 2"
Pilot Dia. 0.06"
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Radius 0.045"