METRO SXRD76MCATH1 Catheter Storage Cart Polymer Lt.taupe | AE8NMB 6EJK0
METRO SXRD76MCATH1 Catheter Storage Cart Polymer Lt.taupe
Item: AE8NMBModel: SXRD76MCATH1Cross Ref: 6EJK0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Catheter Storage Cart
Antimicrobial Yes
Cabinet Color Taupe
Cabinet Door Type Standard
Cabinet Height 76"
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Material Polymer
Cabinet Storage Components Catheter Storage
Caster Dia. 5"
Caster Material Polyurethane
Caster Size 5"
Caster Type Swivel
Caster Wheel Dia. 5"
Depth Of Cabinet 25"
Drawer Color Light Taupe
Drawer Color Taupe
Drawer Pull Color Taupe
Material Polymer
Material - Cabinets Polymer
Maximum Number Of Catheter Hooks 60
Maximum Number Of Catheters 720
Mobile/stationary Mobile
Mobility Mobile
No. Of Catheter Hooks 30
No. Of Drawers 0
Number Of Cabinet Shelves 0
Number Of Casters 4
Number Of Catheter Slides 6
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 0
Overall Depth 25"
Overall Height 76"
Overall Width 43"
Width Of Cabinet 43"