METRO MY2636-24BL Utility Cart 400 Lb Load Capacity 2 Shelves
Item: AF8YKKModel: MY2636-24BLCross Ref: 29JU37
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Utility Cart
Adjustable Increments 1"
Assembled/unassembled Unassembled
Bottom Shelf Lip Height 7/16"
Caster Material Resilient Rubber
Caster Size 5"
Caster Wheel Dia. 5"
Caster Wheel/tread Material Rubber
Caster Width 1"
Caster/wheel Configuration (4) Swivel
Distance Between Middle And Bottom Shelf 23.031"
Distance Between Shelves 24"
Distance Between Top And Middle Shelf 23.031"
Handle Height 35-1/2"
Handle Height 35 1/2"
Handle Included Yes
Handle Type Flat
Includes Electrical Outlets No
Leg Color Silver
Leg Finish Chrome Plated
Leg Material Steel
Lip Height 3/8"
Lip Style 4-Sided Lipped
Load Capacity 400 lbs.
Number Of Shelves 2
Overall Height 37"
Overall L X W X H 40 1/2" x 28" x 37"
Overall Length 40 1/2"
Overall Width 28"
Shelf Adjustability Fixed
Shelf Capacity 200 lbs.
Shelf Color Black
Shelf L X W 27 11/16" x 37 1/16"
Shelf Length 37"