MERSEN FERRAZ STXR600D05 Surge Protection Device, Type 1, 600V, 50kA | CH6BVF
MERSEN FERRAZ STXR600D05 Surge Protection Device, Type 1, 600V, 50kA
Item: CH6BVFModel: STXR600D05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Surge Protection Device
Ac/dc AC
Body Material Polycarbonate
Enclosure Material Non Metallic
Enclosure Nema Type NEMA 4X
Format STXR
Frequency 50/60 Hz
Height 85.1 mm
Indication System Yes
Indication System Type LED
Installation Mounting Panel Mount
Length 82.6 mm
Mcov L-g 690V
Mcov L-l 840V
Nominal Discharge Current 20 kA
Product Datasheet mersen-ferraz-stxr120p05.pdf
Product Group Power Line SPDS
Rohs Compliant Yes
System Configuration 3 Phase Delta
Ul Spd Type Type 1
Vpr L-g 2500V
Vpr L-l 2500V
Width 85.1 mm