MERSEN FERRAZ HP6J250EIB Fuse, 600 VDC, 250A, gPV Class | CH4YYM
MERSEN FERRAZ HP6J250EIB Fuse, 600 VDC, 250A, gPV Class
Item: CH4YYMModel: HP6J250EIB
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 10 kA
Ac/dc DC
Amps 250A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 54.1 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Photovoltaic
Fuse Type Photovoltaic
Indication System Yes
Indication System Type EI-B Indicator
Length 181.1 mm
Mounting Clip, Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-hp6j100.pdf
Product Group Special Purpose Fuses
Rated Voltage Dc Ul 600V