MERSEN FERRAZ AJT250EI Time Delay Fuse, 600V, 250A, Class J | CH4WDH
MERSEN FERRAZ AJT250EI Time Delay Fuse, 600V, 250A, Class J
Item: CH4WDHModel: AJT250EI
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 250A
Connection/terminal Type Blade
Diameter 54 mm
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Class J
Fuse Dia. 2 3/25"
Fuse Length 7.13"
Indication System Yes
Indication System Type Ei Indicator
Length 181.1 mm
Mounting Clip, Bolted
Mounting Style Clip Or Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-ajt10.pdf
Product Group Low Voltage UL/CSA Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 500V
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.04
Ship height (cm)8.59
Ship length (cm)18.9
Ship width (cm)7.62
Product Details:
    • EI Indicator