MERSEN FERRAZ A825X40E-1 Fuse, Medium Voltage, 8250V, 40A, E Rated, Ferrule Mount Striker | CH4WAB
MERSEN FERRAZ A825X40E-1 Fuse, Medium Voltage, 8250V, 40A, E Rated, Ferrule Mount Striker
Item: CH4WABModel: A825X40E-1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 8250V AC
Ac/dc AC
Amps 40A
Body Material Polytube
Body/insulating Material Polytube
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Ferrule
Diameter 76.2 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 403.4 mm
Mounting Clip
Product Datasheet mersen-ferraz-9f60dje001.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 8250V