MERSEN FERRAZ A50QS70-4IL Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 70A, aR Class | CH4VBC
MERSEN FERRAZ A50QS70-4IL Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 70A, aR Class
Item: CH4VBCModel: A50QS70-4IL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 70A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Blade
Diameter 25.4 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Il Indicator
Length 92.2 mm
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 500V