MERSEN FERRAZ A50QS1200-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 1200A, aR Class | CH4UZD
MERSEN FERRAZ A50QS1200-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 1200A, aR Class
Item: CH4UZDModel: A50QS1200-4Cross Ref: 6XPF6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 1200A
Body Material Fiberglass
Body Style Bolt On
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage Rating 500V DC
Diameter 73.2 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series A50QS, BUSSMANN FWH, LITTELFUSE L50S, MERSEN A50P
Equivalent Series A50P, A50Qs, Fwh, L50S
Finish Silver Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Size 7" x 2 7/8"
Interrupt Rating 200 kA at 500V AC, 87 kA at 500V DC
Length 177 mm
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 500V