MERSEN FERRAZ A50QS350-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 350A, aR Class | CH4VAE
MERSEN FERRAZ A50QS350-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 350A, aR Class
Item: CH4VAEModel: A50QS350-4Cross Ref: 6XPG5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 63 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 350A
Body Material Fiberglass
Body Style Bolt On
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage Rating 500V DC
Diameter 38.1 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series A50QS, BUSSMANN FWH, LITTELFUSE L50S, MERSEN A50P
Equivalent Series A50P, A50Qs, Fwh, L50S
Finish Tin Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Size 4 3/8" x 1 1/2"
Interrupt Rating 200 kA at 500V AC, 87 kA at 500V DC
Length 110.2 mm
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 500V