MERSEN FERRAZ A50QS250-4IL Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 250A, aR Class | CH4UZV
MERSEN FERRAZ A50QS250-4IL Semiconductor Fuse, High Speed, 500V 250A, aR Class
Item: CH4UZVModel: A50QS250-4IL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 63 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 250A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 38.1 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Il Indicator
Length 110.2 mm
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 500V