FERRAZ SHAWMUT A50QS175-4 Semiconductor Fuse, 175A, 500V AC, Bolt-On Body | CT3BEH 6XPG0
MERSEN FERRAZ A50QS175-4 Semiconductor Fuse, 175A, 500V AC, Bolt-On Body
Item: CT3BEHModel: A50QS175-4Cross Ref: 6XPG0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 175A
Body Material Fiberglass
Body Style Bolt On
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage 500V DC
Dc Voltage Rating 500V DC
Diameter 31 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series A50QS, BUSSMANN FWH, LITTELFUSE L50S, MERSEN A50P
Equivalent Series A50P, A50Qs, Fwh, L50S
Finish Tin Plated
Fits Fuse Block Style Non Rejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Length 3 5/8"
Fuse Size 3 5/8" x 1 1/4"
Interrupt Rating 200 kA @ 500V AC, 87 kA @ 500V DC
Length 92.2 mm
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 500V