MERSEN FERRAZ A50P600-4TA Semiconductor Fuse, High Speed, 500V, 600A, aR Class | CH4UYC
MERSEN FERRAZ A50P600-4TA Semiconductor Fuse, High Speed, 500V, 600A, aR Class
Item: CH4UYCModel: A50P600-4TA
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 600A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 50.8 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Ta Indicator
Length 113.5 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a50p100-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 450V