MERSEN FERRAZ A50P500-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 500V, 500A, aR Class | CH4UXT
MERSEN FERRAZ A50P500-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 500V, 500A, aR Class
Item: CH4UXTModel: A50P500-4
In Stock : 4 Units
Get it by Thursday, May 21
10.00% off
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 500V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 500A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 50.8 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Length 113.5 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a50p100-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 500V
Rated Voltage Dc Ul 450V