MERSEN FERRAZ A055F1D0R0-175E Fuse, Medium Voltage, 5500V, 175A, E Rated, Ferrule Mount Striker | CH4THK
MERSEN FERRAZ A055F1D0R0-175E Fuse, Medium Voltage, 5500V, 175A, E Rated, Ferrule Mount Striker
Item: CH4THKModel: A055F1D0R0-175E
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 63 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 175A
Body Material Polytube
Body Style Cylindrical
Body/insulating Material Polytube
Class Class E
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Ferrule
Dc Voltage Rating Not Rated
Diameter 76.2 mm
Indication System Type Visual Indicator
Length 403.4 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V
Speed Characteristic E Rated
Visual Indication Indicating
Width 76.2 mm