MERSEN FERRAZ 9F62FCB300 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 300A, E Rated, Ferrule Mount Striker | CH4TCD
MERSEN FERRAZ 9F62FCB300 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 300A, E Rated, Ferrule Mount Striker
Item: CH4TCDModel: 9F62FCB300
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 300A
Body Material Epoxy
Body/insulating Material Epoxy
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Ferrule
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 403.4 mm
Mounting Clip
Product Datasheet mersen-ferraz-9f60ced001.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V