MERSEN FERRAZ 9F60GCB150 Fuse, Medium Voltage, 2750V, 150A, E Rated, Ferrule Mount Striker | CH4RYZ
MERSEN FERRAZ 9F60GCB150 Fuse, Medium Voltage, 2750V, 150A, E Rated, Ferrule Mount Striker
Item: CH4RYZModel: 9F60GCB150
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 52 kA
Ac Voltage 2750V AC
Ac/dc AC
Amps 150A
Body Material Epoxy
Body/insulating Material Epoxy
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Ferrule
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 156.5 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 276.4 mm
Mounting Clip
Product Datasheet mersen-ferraz-9f60ccb015.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 2750V
Speed Characteristic E Rated
Width 76.2 mm