MEPCO IB13-4-250 Steam Trap, 1 Inch Size FNPT Connections, 7 3/4 Inch Size End to End Length
Item: CT2ZCZModel: IB13-4-250Cross Ref: 405Y40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Bolt Grade Grade 5, Grade 7
Condensate Capacity 3500 lbs./hr.
Configuration In-Line
Disc Material Stainless Steel
Distance Between Inlet And Outlet Port 7 3/4"
Downstream Pressure Range 0 psi to 245 psi
End To End Length 7 3/4"
Float Material Stainless Steel
Fnpt Size 1"
Manufacturer Series IB
Max. Condensate Capacity 3500 lbs./hr.
Max. Operating Pressure 250 psi
Max. Operating Temperature 450°F
Max. Temp. 450°F
Npt Inlet 1"
Npt Outlet 1"
Npt Port 1"
Number Of Ports 2
Orifice Diameter 3/16"
Overall Depth 12 1/2"
Overall Length 8 1/2"
Pipe Configuration Straight
Port Connection Gender Female
Port Connection Size 1"