MEPCO IB13-3-125 Steam Trap, 3/4 Inch Size FNPT Connections, 7 3/4 Inch Size End to End Length
Item: CT2ZFKModel: IB13-3-125Cross Ref: 405Y36
In Stock
Get it by Monday, May 25
Bolt Grade Grade 5, Grade 7
Condensate Capacity 3925 lbs./hr.
Configuration In-Line
Disc Material Stainless Steel
Distance Between Inlet And Outlet Port 7 3/4"
Downstream Pressure Range 0 psi to 120 psi
End To End Length 7 3/4"
Float Material Stainless Steel
Fnpt Size 3/4"
Manufacturer Series IB
Max. Condensate Capacity 3925 lbs./hr.
Max. Operating Pressure 125 psi
Max. Operating Temperature 450°F
Max. Temp. 450°F
Npt Inlet 3/4"
Npt Outlet 1"