MEPCO IB11-4-250 Steam Trap, 1 Inch Size FNPT Connections, 5 Inch Size End to End Length
Item: CT2ZCUModel: IB11-4-250Cross Ref: 405Y34
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Steam Trap
Allowable Temperature - Minimum 35°F
Application Blast Coils, Water Heaters, Laundry, Steam Kettles
Body Material Cast Iron
Bolt Grade Grade 5, Grade 7
Condensate Capacity 765 lbs./hr.
Configuration In-Line
Disc Material Stainless Steel
Distance Between Inlet And Outlet Port 5"
Downstream Pressure Range 0 psi to 245 psi
End To End Length 5"
Float Material Stainless Steel
Fnpt Size 1"
Gasket Material Non Asbestos Fiber
Includes Air Vent Air Vent Included
Includes Strainer Strainer Not Included
Installation Orientation Horizontal
Lever Assembly Material Stainless Steel
Manufacturer Series IB
Max. Condensate Capacity 765 lbs./hr.
Max. Operating Pressure 250 psi
Max. Operating Temperature 450°F
Max. Temp. 450°F
Npt Inlet 1"
Npt Outlet 1"
Npt Port 1"
Number Of Ports 2
Overall Depth 7"
Overall Length 5"
Pipe Configuration Straight
Port Connection Gender Female
Port Connection Size 1"