MARTIN SPROCKET CSD10032X30 Drum Pulley, Standard, 10 Inch Outside Dia., MXT30 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
32"
10"
Get it by Monday, Apr 13
€910.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT30 |
| Face Width | 32" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 10" |
| Outside Diameter | 10" |
| Shaft Diameter | 3" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 49.05 |
| Ship height (cm) | 81.28 |
| Ship length (cm) | 25.4 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD24038X30 | 24" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,631.51 | |
| CSD18042X30 | 18" | 42" | Steel | Standard Duty | €1,362.24 | |
| CSD24036X30 | 24" | 36" | Steel | Standard Duty | €1,587.21 | |
| CSD16026X30 | 16" | 26" | Steel | Standard Duty | €893.44 | |
| CSD16016X30 | 16" | 16" | Steel | Standard Duty | €768.17 | |
| CSD14030X30 | 14" | 30" | Steel | Standard Duty | €901.14 | |
| CSD20054X30 | 20" | 54" | Steel | Standard Duty | €2,432.63 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 8172E-020BL Tank Adapter, FPT x FPT EPDM Gasket, 2 Size, PVC, Blue
- SPEARS VALVES BS33S6-120 Basket Strainer, Flange, FKM, SS, 6 Mesh, 12 Inch Size, PVC
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL530C5W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 30 A, 347 - 600 VAC, 4 Pole, Black
- KISSLER & CO PB70S Lavatory Ball Stainless Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 30812 Form Tap, ‎M6 × 1.00 Dia., D8 Plug, 4 Flute
- TB WOODS 4RDP120 Classical V-Belt, Diene, D Belt Type, 123.3 inch Length, 4 Ribs
- TENSABARRIER 886-33-MAX-NO-L5X-C Barrier Post With Belt, PVC, Black, 38 Inch Height, 2 1/2 Inch Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Cordless Tool Battery Chargers
- Cold-Condition Gloves
- Air Curtain Accessories
- Mud Flaps and Guards
- Carbide Bur Sets
- LOUISVILLE L-3022-PT Series Fiberglass Extension Ladders
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- JACKSON SAFETY Due North Heavy Duty Industrial Ice Traction Aids-Integrated Spikes
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, Metric Thread
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- GRAINGER Plastic Strapping
- HONEYWELL Visors
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal
- REGAL Round Dies, Right Hand
- ROBERTSHAW 5500 M Series Infinite Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD10032X30 Drum Pulley, Standard, 10 Inch Outside Dia., MXT30 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
€910.77 /unit
