MARTIN SPROCKET CQD24051X40 Drum Pulley, Quarry Duty, 24 Inch O.D., 4 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,576.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT40 |
| Face Width | 51" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Quarry Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 439.65 |
| Ship height (cm) | 129.54 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CQD20063X40 | 20" | 63" | Steel | Quarry Duty | €4,783.55 | |
| CQD16051X40 | 16" | 51" | Steel | Quarry Duty | €3,726.83 | |
| CQD24044X40 | 24" | 44" | Steel | Quarry Duty | €5,317.70 | |
| CQD36051X40 | 36" | 51" | Steel | Quarry Duty | €8,102.59 | |
| CQD18038X40 | 18" | 38" | Steel | Quarry Duty | €3,401.93 | |
| CQD16038X40 | 16" | 38" | Steel | Quarry Duty | €3,153.02 | |
| CQD20026X40 | 20" | 26" | Steel | Quarry Duty | €3,041.47 |
Explore Products
- ADAPT-ALL SS5315S-10-06C Straight Adapter, Female S10 DIN Tube x Male S06 DIN Tube, Stainless Steel, Light Duty
- RIDGID 35118
- EATON FAZ-C3/2-RT-L Miniature Circuit Breaker, C Curve, 2 Pole, 3A, 240 V
- MAIN FILTER INC. MF0591537 20160H6XLB000M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.22 Inch Height
- DDS 628510SB Rotary Shaft Oil Seal, Sb, Nitrile, 62 mm ID, 85 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- VERMONT GAGE 141115280 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1528 Inch Size
- CONDOR 3EZD6 Bouffant Cap, Polypropylene, Flat Bouffant, Yellow, 28 Inch Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Engraving Pens
- Food Service Thermometers
- Brake Motors
- Power Unit
- Gas Welding Rods
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 90 Degrees
- PHILIPS ADVANCE HID Ballasts
- SPEC Disc Spring Steel
- M A FORD High Performance Roughing/Finishing Coated Carbide Corner Radius End Mills
- SIMPSON ELECTRIC Panel Meters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CQD24051X40 Drum Pulley, Quarry Duty, 24 Inch O.D., 4 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
€5,576.98 /unit
