MARTIN SPROCKET CMW24018X30 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., 3 Inch Max Bore, 18 Inch Face Width, Steel
18"
24"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,165.69 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT30 |
| Face Width | 18" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 3" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 150.75 |
| Ship height (cm) | 45.72 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW10030X30 | 10" | 30" | Steel | Mine Duty | €1,907.66 | |
| CMW24038X30 | 24" | 38" | Steel | Mine Duty | €5,340.56 | |
| CMW12014X30 | 12" | 14" | Steel | Mine Duty | €1,538.32 | |
| CMW18026X30 | 18" | 26" | Steel | Mine Duty | €3,120.04 | |
| CMW20046X30 | 20" | 46" | Steel | Mine Duty | €5,164.92 | |
| CMW24012X30 | 24" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,363.34 | |
| CMW16014X30 | 16" | 14" | Steel | Mine Duty | €1,908.14 |
Explore Products
- JAMCO CC360R600GP Stock Cart 2000 Lb. 60 Inch Length
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TT090300A 230145 Threading Tool, Solid Carbide, Altin, 0.09 x 0.3 x 1/8 Shank Dia
- BUSSMANN TCF90RN Midget Fuse, Slow Blow, 90A, 600VAC
- PARKER H1E Quick Coupler, 3/8 Inch Body Size, 1/4-18 Inch Thread Size, Steel
- APPROVED VENDOR M51000.140.0090 Hex Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, SS, 90 mm Lg.
- DIXON 2501-8-12 Hose Fitting, 3/4 Inch-16 90 Deg. Male JIC Flare x 3/4 Inch-14 MNPTF
Explore More
- KEYSHAFT
- Die Sets
- pH Meters
- Spectrophotometers
- Wire Spool Carts
- Carpet Seam Binders
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Fine
- ANSELL 11-421 Hyflex Abrasion Resistant Light Duty Gloves
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- SPILFYTER Chemical / Hazmat Spill Kit
- ENERPAC WSL Series Cassettes
- GRAINGER Carbon Steel Flat Bars
- FATH INC Screw Connectors
- MORSE CUTTING TOOLS 126 Series Hexagon Rethreading Dies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW24018X30 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., 3 Inch Max Bore, 18 Inch Face Width, Steel
€3,165.69 /unit
