MARTIN SPROCKET CMW18057H30 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., M-HE30 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,049.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE30 |
| Face Width | 57" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 3" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 369.9 |
| Ship height (cm) | 144.78 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW24063H30 | 24" | 63" | Steel | Mine Duty | €6,834.40 | |
| CMW14024H30 | 14" | 24" | Steel | Mine Duty | €2,019.40 | |
| CMW30038H30 | 30" | 38" | Steel | Mine Duty | €6,905.98 | |
| CMW14032H30 | 14" | 32" | Steel | Mine Duty | €2,412.33 | |
| CMW14054H30 | 14" | 54" | Steel | Mine Duty | €3,676.08 | |
| CMW14057H30 | 14" | 57" | Steel | Mine Duty | €3,925.18 | |
| CMW20054H30 | 20" | 54" | Steel | Mine Duty | €5,344.08 |
Explore Products
- SPEAKMAN OCV Full dust cover for Eye & Facewash System, Grey
- RULAND MANUFACTURING MCLX-10-10-SS 10mm x 10mm Rigid Coupling, 303 SS, One-Piece Clamp Style, 29mm OD, 45mm Lg.
- BEHRINGER SYSTEMS TWSK4087-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS TWSK4087-PP
- OHAUS CLR-SPRODS091 Support Rod, Support, Stainless Steel
- MICRO 100 QMRR-030-250-120 Grooving Tool, 0.08 Inch Centerline Offset, 0.12 Inch Head Width
- PALMETTO PACKING 1367FS Packing Seal 3/16 Square inch 5 Feet
- GRAINGER BULK-PS-UHMW-850 Rectangle Stock, 1.25 Inch Plastic Thick, 4 Inch Width X 48 Inch Length, White, Opaque
- MARTIN SPROCKET 60BS38 1 1/4 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.250 Inch Bore, 9.501 Inch Outside Dia. Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbon Monoxide and Smoke Detectors
- Tree Pole Climbers and Accessories
- Wire Feeders
- Vibratory Tumblers
- Food Mixers And Blenders
- LUMAPRO LED Rope Lights With Clear Jackets
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- STA-KON Vinyl Locking Fork Terminal
- PASS AND SEYMOUR Combination Four Gang Opening Smooth Wall Plates
- ADD-A-LEVEL Platform Add-Ons
- WILTON TOOLS Nuts
- MORSE CUTTING TOOLS 5375 Series Screw Machine Length Drills, Solid Carbide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW18057H30 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., M-HE30 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
€5,049.27 /unit

