MARTIN SPROCKET CMW18054H40 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., 4 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,008.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE40 |
| Face Width | 54" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 227.25 |
| Ship height (cm) | 137.16 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18051H40 | 18" | 51" | Steel | Mine Duty | €4,639.64 | |
| CMW20044H40 | 20" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,515.16 | |
| CMW16040H40 | 16" | 40" | Steel | Mine Duty | €3,486.00 | |
| CMW18044H40 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,124.13 | |
| CMW24044H40 | 24" | 44" | Steel | Mine Duty | €5,383.39 | |
| CMW16044H40 | 16" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,571.91 | |
| CMW24054H40 | 24" | 54" | Steel | Mine Duty | €6,877.42 |
Explore Products
- ACME ELECTRIC WI300K19 Transformer, Medium Voltage, Three Phase, 4160/480V, 300kVA
- PLAST-O-MATIC EBVF1-5-200VS-PP Electrically Actuated Ball Valve, Polypro, Socket Connection, FKM Seal, 2 Inch Size
- OSG 1101512805 Spiral Point Tap, 3/8 Inch - 16 Thread Size, 15/16 Inch Thread Lg, TiN, H12, Plug
- GATES 710700215 Hose Coupling, 0.752 Inch I.D, 3.46 Inch Length, 1.46 Inch Cutoff Size
- DAYTON 1Z851E Dc Motor Pm Tenv 1/6 Hp 1800 Rpm 180vdc
- VERMONT GAGE 902300500 Pin Gage Set, Class ZZ, Go, BG, 14.01 - 16.49 mm Range, 125 Pcs
- WEG E01836ET3YAX160LF3-W 13849695 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE3 18.5 KW, 2 Poles, 160L Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
Explore More
- KEYSHAFT
- Twist Lock Device Accessories
- Wall and Hand Rail Accessories
- Stainless Steel Foil Rolls
- Air Scarifier Accessories
- Drill Bits
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- ANSELL 97-011 Activarmr Cold Weather Work Gloves
- OBERON TCG2P Arc Flash Kits, 12 Cal Arc Rating
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- SPEARS VALVES PVC Electro Actuated True Union 2000 Standard Ball Valves, SR Thread, EPDM
- WEG Fans
- MR. CHAIN Plastic Chain Barriers
- RIP TIE Cut To Length Hook and Loop Cable Tie Rolls
- ACME ELECTRIC TB Series Industrial Control Transformers, 120 x 240V Primary Volts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW18054H40 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., 4 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
€5,008.25 /unit
