MARTIN SPROCKET 1CD6B-W Drive Shaft, Bronze Bearing, 2 Bolt, 3 Inch Bore Size, 0.750 Inch Bolt Dia., Steel
Get it by Thursday, Apr 9
€294.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drive Shaft |
| Finish | Protective Coating |
| Keyway Depth | 3/8" |
| Keyway Length | 6" |
| Keyway Width | 3/4" |
| Length | 20 7/8" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolts | 2 |
| Outside Dia. | 3" |
| Shaft Diameter | 3" |
| Shaft Length | 20 7/8" |
| Type | Standard End Plate |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.33 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- RIDGID 37223 Former, 3/8 Inch Bender 90 Pipe
- SUPCO 3810FE
- BOSTON GEAR F01175 Speed Reducer, Case Size 7, Helical Stages 3, Ratio 361
- SMC VALVES MH-TA4003 Gripper
- APOLLO VALVES SJ71201G Tee, 1 Inch
- DIXON 61C-04 Compression Nut, 1/2 Inch Hex, 0.44 Inch Length, -65 To 250 Deg. F
- WHEATON 986541 Sample Vial, Borosilicate Glass, 20 mL Capacity, 28 mm Dia, Polypropylene
- GRAINGER 400821650237 Outlet, F11, Chrome-Moly Steel, 2 Inch x 2 Inch Pipe, Class 6000, Outlet
