FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Bore Diameter | 3/4" to 1 1/4" |
| Bore Type | Minimum Plain, Reborable |
| Face Width | 2.093" |
| Flange Dia. | 2.779" |
| Hub Diameter | 2" |
| Hub Projection | 11/16" |
| Length | 3 3/32" |
| Material | Steel |
| No. Of Grooves | 16 |
| No. Of Teeth | 16 |
| Outside Diameter | 2.492" |
| Pitch | 1/2" |
| Pitch Diameter | 2.546" |
| Suitable For Use With | 2" W Type H Belt |
| Type | Solid Type DF-1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 7.85 |
| Ship length (cm) | 6.32 |
| Ship width (cm) | 6.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Face Width | Flange Dia. | Pitch Dia. | Material | Type | Bore Type | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14H100 | 1.062" | 2.461" | - | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €96.95 | |
| 16H100 | 1.062" | 2.779" | - | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €109.54 | |
| 18H100 | 1.062" | 3.097" | - | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €115.16 | |
| 20H100 | 1.062" | 3.415" | 3.183" | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €136.52 | |
| 21H100 | 1 5/16" | 3.574" | - | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €145.96 | |
| 22H100 | 1.062" | 3.733" | - | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €146.30 | |
| 24H100 | 1.062" | 4.051" | - | Steel | Solid Type DF-1 | Minimum Plain, Reborable | 1/2" | €159.62 |
Explore Products
- IPS 2018-KO-S Protective Lavatory Enclosure
- ANVIL 0560500217 Pipe Clamp, 1 Inch Pipe Size
- VERMONT GAGE 141278900 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7890 Inch Size
- OSG 1655501408 Spiral Point Tap, 5/8-18 Thread Size, 1 1/16 Inch Thread Length, 3 29/32 Inch Length
- MAIN FILTER INC. MF0641772 PT23444MPG Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 9.6 Inch Height
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-7-100EPFL-PV Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, Flanged Connection, PVC, 1 Inch Size
- GRAINGER BSP564-6 Bronze Sheet, 6 Inch X 8 Inch Nominal Size, 0.625 Inch Thick
- HAKKO C5046 Nozzle
Explore More
- KEYSHAFT
- Ultrasonic Thickness Gauge Accessories
- Polyurethane Hoses
- Pipetters
- Fork Mounted Drum Handling Equipment
- Key Locks
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm And Fingertips With Dots
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- JOHN GUEST Check Valves
- PARKER Elbow, 90 Degrees, Stainless Steel
- SCHNEIDER ELECTRIC Pendant Push Buttons
- DIXON Stems
- INGERSOLL-RAND Throttle Valves
- MILWAUKEE Row Case Inserts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 16H200 Timing Pulley, 16 Teeth, 2.093 Inch Face Width, 1.250 Inch Max Bore, Steel
€163.80 /unit

