FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Bushing |
| Barrel Diameter | 2 1/4" |
| Bolt Circle Diameter | 2 1/8" |
| Bore Diameter | 16 mm |
| Hub Diameter | 3 1/4" |
| Keyway Size | 5 mm x 2.3 mm |
| Length | 1" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Product Datasheet | martin-sprocket-1008-11-16.pdf |
| Screw Size | 3/8"-16 x 5/8" |
| Suitable For Use With | Taper Bushed Parts |
| Taper | 8° |
| Torque Rating | 4300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5.72 |
| Ship width (cm) | 5.72 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- OILITE SOA632-12B Sleeve Bearing, Iron-Copper, 1/2 Inch Bore, 5/8 Inch Od, 1 1/2 Inch Length
- VESTIL TG-600-F-H-84-60 PVC Vinyl Strip Door, 3/50 Inch Full Overlap Header Mount, 84 x 60 Inch, Clear
- BUSSMANN CNS1
- GRAINGER 4R2.375-12 Stainless Steel Rod 304, 2 3/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- WALTER TOOLS TNMG160408-MK5 WKK10S Triangle Turning Insert, 3/8 Inch Inscribed Circle, Neutral, Mv7 Chip-Breaker
- JOHNSON CONTROLS MS4DR24T-11C Electronic Temperature Control, 20 to 30VAC Voltage
- POWERS 390-811 CHECKSTOP KIT Rebuild Kit
- BALDWIN FILTERS PF818 Fuel Filter Element
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Wrench Accessories
- Split End Blanks
- Drop-In Anchors
- Pneumatic Safety Valves
- Two Way Compression Connectors
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 65 Cal Arc Rating
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Heavy Duty, Low Form
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- DAYTON Emergency Stop Push Buttons, Non-illuminated, 22 mm
- EATON DS/DSII Type Sensor And Rating Plug Kits
- MARTIN SPROCKET A-B Combination Taper Bushed 5 Groove Conventional Stock Sheaves
- WEG Screw Terminals
- REGAL High Helix End Mills, Single End, 2 Flutes, HSS, CC, TiALN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1610 16MM Taper Bushing, 0.630 Inch Bore, 5 x 2.3 Inch Key, 1 Inch Length, Steel
€36.68 /unit



