MARTIN SPROCKET 14TEF5-BB-P Trough End With Feet, Ball Bearing, 0.25 Inch Thickness, 19.25 Inch Width, Steel
Get it by Thursday, Apr 9
€313.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Trough End |
| Bearing Size | 2.438" |
| Bolt Diameter | 1/2" |
| Bottom Flange Width | 2 7/8" |
| Conveyor Dia. | 14" |
| Coupling Diameter | 2.438" |
| Height | 20 1/8" |
| Material | Steel |
| Minimum Hole Dia. | 2.688" |
| Number Of Bolts | 8 |
| Shaft Diameter | 3" |
| Slot Size | 9/16" x 11/16" |
| Suitable For Use With | Roller Bearing, Ball Bearing, Discharge Gate |
| Thickness | 1/4" |
| Top Flange Width | 2" |
| Type | Plate Only |
| Width | 19 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 51.13 |
| Ship width (cm) | 48.9 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 12TEF4-BB-P | Steel | Plate Only | €260.78 | |
| 9TEF3-BB-P | Steel | Plate Only | €173.85 | |
| 9TEF4-BB-P | Steel | Plate Only | €173.85 | |
| 10TEF3-BB-P | Steel | Plate Only | €234.83 | |
| 20TEF6-BB-P | Steel | Plate Only | €562.48 | |
| 12TEF5-BB-P | Steel | Plate Only | €260.78 | |
| 14TEF6-BB-P | Steel | Plate Only | €313.11 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM372-32EXJ 120916 Single Profile Thread Mill, Carbide, 0.372 Dia, 4 Flutes, 3/8 Shank Dia
- WHEATON W225300 Hand Crimper, Manual, Stainless Steel, Aluminum Seals And 8mm Vials
- GRAINGER PK1420-14SHC-01 Socket Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Std, 1/4 In Lg., 3/8 In Head Dia., Pln
- HUB CITY 0270-08508 Worm Reducer, 2.464 Hp, 1.500 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR U08210.075.0250 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 2, Zn Plated
- BALDOR / DODGE 47Q07H25 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- RIDGID 58212
- MASTERDRIVES M5 Bushing, 5 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Shelving
- Vent Adapters
- Wheel Torque Sockets
- Carbon Monoxide and Smoke Alarm Accessories
- Condensate Return System
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- TYGON 2001 Chemical Resistant Pump Tubings
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 74IHH Sure Check Double Disc Check Valves
- 3M Medium Grade Sanding Belt
- VULCAN HART Drip Pan Assembly
- WOODHEAD 120080 Series Cordset
- SECURALL PRODUCTS LP And Oxygen Gas Storage Steel Cabinets
- PLAST-O-MATIC EBVF3-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 14TEF5-BB-P Trough End With Feet, Ball Bearing, 0.25 Inch Thickness, 19.25 Inch Width, Steel
€313.11 /unit

