MARTIN SPROCKET 10TEF3-BB-P Trough End With Feet, Ball Bearing, 0.25 Inch Thickness, 14.75 Inch Width, Steel
Get it by Friday, Apr 10
€234.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Trough End |
| Bolt Diameter | 3/8" |
| Bottom Flange Width | 2 7/8" |
| Coupling Diameter | 3" |
| Hole Diameter | 1 3/4" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolts | 8 |
| Shaft Diameter | 1 1/2" |
| Slot Size | 7/16" x 9/16" |
| Suitable For Use With | 10" Trough Conveyor, 2 3/16" Ball Bearings |
| Thickness | 1/4" |
| Top Flange Width | 1 3/4" |
| Type | Plate Only |
| Width | 14 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 12TEF4-BB-P | Steel | Plate Only | €260.78 | |
| 9TEF3-BB-P | Steel | Plate Only | €173.85 | |
| 9TEF4-BB-P | Steel | Plate Only | €173.85 | |
| 14TEF5-BB-P | Steel | Plate Only | €313.11 | |
| 20TEF6-BB-P | Steel | Plate Only | €562.48 | |
| 12TEF5-BB-P | Steel | Plate Only | €260.78 | |
| 14TEF6-BB-P | Steel | Plate Only | €313.11 |
Explore Products
- UNIWELD 92807 Ball Valve Adaptor, 1/4 X 1/4 Inch, Red
- SQUARE D FHL36015 Circuit Breaker Feed-thru 15 Amp 600vac 3p 25kaic@480v
- SMC VALVES VQC2C01N-51 Valve, 5 Port Size
- BALDOR / DODGE 069464 P2B-IP-112L IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 1.6875 Inch
- KISSLER & CO 88-3915 Faucet Connector, Stainless Steel, 16 Inch Size
- ONSRUD 57-260 Routing End Mill Downcut 3/16 3/4 2
- OSG 1400154708 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 10 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, TiCN, H9, Plug
- OSG VGM6-0130 Carbide End Mill, 6 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia., 15/16 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Strippers and Cable Slitters
- Oil Burner Controls
- ORP Meters
- Grease Feeder Accessories
- Vibratory Feeders
- AKRO-MILS 30084 Shelfmax Shelf Bins
- MECHANIX The Original Work Gloves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Yellow
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MULTIFAN Three Phase Panel Fans
- SECURALL PRODUCTS M1200 Series Type 2 Explosive Magazine Cabinets
- JOHNSON CONTROLS Kits
- PHILIPS Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 10TEF3-BB-P Trough End With Feet, Ball Bearing, 0.25 Inch Thickness, 14.75 Inch Width, Steel
€234.83 /unit

