MARTIN SPROCKET 13S 2 7/8 Coupling, 13 Size, 11.750 Inch Outside Dia., 2.875 Inch Bore, Bore To Size, Cast Iron
13
2 7/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€404.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Coupling |
| Coupling Size | 013 |
| Hub Diameter | 6 3/4" |
| Hub Length | 1 5/16" |
| Keyway Size | 3/4" x 3/8" |
| Length Through Bore | 4 3/8" |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed | 2400 RPM |
| Outside Dia. | 11 3/4" |
| Set Screw Size | 5/8"-11 x 5/8" |
| Type | Bored to Size Type S |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship length (cm) | 29.85 |
| Ship width (cm) | 29.85 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Coupling Size | Type | Keyway Size | Screw Size | Set Screw Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4J 1/2 | 04 | Bored to Size Type J | 1/8" x 1/16" | - | - | €22.44 | |
| 4J 3/4 | 04 | Bored to Size Type J | 3/16" x 3/32" | 1/4"-20 x 1/4" | - | €22.44 | |
| 4J 7/8 | 04 | Bored to Size Type J | 3/16" x 3/32" | 1/4"-20 x 1/4" | - | €22.44 | |
| 4J 15/16 | 04 | Bored to Size Type J | 1/4" x 1/8" | - | 5/16"-18 x 5/16" | €22.44 | |
| 4J 1 | 04 | Bored to Size Type J | 1/4" x 1/8" | 5/16"-18 x 5/16" | - | €22.44 | |
| 5S 7/8 | 05 | Bored to Size Type S | 3/16" x 3/32" | 1/4"-20 x 1/4" | - | €47.27 | |
| 5S 15/16 | 05 | Bored to Size Type S | 1/4" x 1/8" | - | 5/16"-18 x 5/16" | €47.27 |
Explore Products
- HAMILTON W-1650-R-1-1/2 Cast Iron Wheel, 16 Inch Diameter, 5 Inch Wide, 1 1/2 Inch Straight Roller Bearing
- ENPAC ENP UPB100M Universal Bonded Pad, Medium Weight, 100 Per Bale
- LOVEJOY 69790400151 F 1.5 HUB 1-3/8 5/16X5/32KW Gear Coupling Hub, With Keyway, Bore 1-3/8 In
- REGAL 055311AM25 Metric End Mill With Tin Coated, Single End, M14 Inch Dia., 3-3/8 Inch Length, 4 Flutes
- EATON 1764696 Molded Case Circuit Breaker, 500 VAC/250 VDC, 25 A, 3 Pole
- CHRISLYNN 66141 UNF Thread Insert, 1 1/4 In - 12 Thread Size, 1 1/8 In Insert Lg., Gr. C1215, Carbon Steel
- GRAINGER M51090.160.0001 Hex Nut, M16x2 Thread Size, SS, 8 mm Ht., 24 mm Wd., Gr. 18-8, Plain
- APOLLO VALVES 70104172741 Ball Valve, Size 3/4 Inch NPT Bronze, Rough Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Retracting Lifelines
- Paint Strainers
- Air Operated Centrifugal
- Powered Roller Conveyors
- Combination Soft Starts
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Leather Palm Work Gloves
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- DESTACO 351-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANDERSEN Antifatigue Drainage Mat
- BLACKBURN (T&B) 040 Liquidtight Connectors
- CASH VALVE Nuts
- HYDROMODE Union Hand Valves
- STREN-FLEX Standard Polyester Roundslings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 13S 2 7/8 Coupling, 13 Size, 11.750 Inch Outside Dia., 2.875 Inch Bore, Bore To Size, Cast Iron
€404.02 /unit

