MARTIN SPROCKET 12H PB Spacer Hub, Reborable, 5.750 Inch Outside Dia., 1.875 Inch Bore, RP_Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€381.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Spacer Hub |
| Cap Screw Size | 5/8" x 4" |
| Coupling Size | 012 |
| Hub Diameter | 5 3/4" |
| Length Through Bore | 2 31/32" |
| Material | Steel |
| Maximum Speed | 2800 RPM |
| Outside Dia. | 5 3/4" |
| Type | Reborable Type SC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.47 |
| Ship length (cm) | 14.61 |
| Ship width (cm) | 14.61 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Coupling Size | Type | Length Through Bore | Outside Dia. | Keyway Size | Set Screw Size | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4H 1 1/8 | 04 | Bored to Size Type SC | 1 21/32" | 2" | 1/4" x 1/8" | 5/16"-18 x 5/16" | Steel | €35.46 | |
![]() |
7H 1 1/8 | 07 | Bored to Size Type SC | 1.469" | 2.813" | 1/4" x 1/8" | - | Steel | €94.53 | |
![]() |
13H PB | 013 | Reborable Type SC | 3 11/32" | 6 1/8" | - | - | Steel | €426.06 | |
![]() |
7H 1 5/8 | 07 | Bored to Size Type SC | 1.469" | 2.813" | 3/8" x 3/16" | - | Steel | €94.53 | |
![]() |
9H 1 1/8 | 09 | Bored to Size Type SC | 1.969" | 3 5/8" | 1/4" x 1/8" | - | Steel | €151.24 | |
![]() |
9H 1 7/8 | 09 | Bored to Size Type SC | 1.969" | 3 5/8" | 1/2" x 1/4" | - | Steel | €151.24 | |
![]() |
8H 1 1/2 | 08 | Bored to Size Type SC | 1 23/32" | 3 1/4" | 3/8" x 3/16" | 3/8"-16 x 3/8" | Steel | €118.14 |
Explore Products
- T&S B-0526-3 Swivel Nozzle, Wall Mt., 8 Inch Swing Nozzle, Stream Regulator
- ANVIL 0500407549 1 Tube 4 Ins Alg Guide
- MARTIN SPROCKET 120A12 Roller Chain Sprocket, 120 Chain, Stock Bore, 12 Teeth, 5.796 Inch Pitch Dia., Steel
- DIXON 2501-32-32 Elbow, 2-1/2-12 Inch Size, 90 Deg Male 37 Deg JIC Flare x 2 Inch-11.5 Male NPTF
- TITAN FASTENERS AMN37818
- OSG 31400708 Screw Thread Insert STI Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 53/64 Inch Thread Lg, TiCN, Plug
- TRITAN UCF212-60MM Flange Bearing 4-Bolt Ball 60mm Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Patch Cords
- LED Decorative Lighting
- IC Insertion and Extraction Tools
- Remote Controlled Spotlights
- Pipe Hanger Strap
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- ANVIL 260R Series Reduced Hanger Rod Clevis Hangers
- RUBBERMAID Tote Box
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Lighting Fixture, 175 Watt
- GEDORE Torx Keys
- TOUGH GUY Sleeve Filters
- NIBCO LD-3000 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Lug Type, 250 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 12H PB Spacer Hub, Reborable, 5.750 Inch Outside Dia., 1.875 Inch Bore, RP_Steel
€381.98 /unit


