MARTIN SPROCKET 12CH2204 Hanger, 220 Style, 2 Inch Bolt Length, 0.5625 x 1.3125 Inch Slot, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€247.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hanger |
| Bolt Size | 1/2" x 2" |
| Conveyor Dia. | 12" |
| Coupling Size | 2" |
| Material | Steel |
| Mounting Hole Center | 2 1/2" |
| No. Of Mounting Bolts | 4 |
| Slot Size | 9/16" x 1 5/16" |
| Style | 220 |
| Top Frame Length | 17 1/2" |
| Top Frame Thickness | 3/8" |
| Top Frame Width | 50" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 0.97 |
| Ship length (cm) | 44.45 |
| Ship width (cm) | 127 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC MLEDND702P5BH
- STEARNS BRAKES 1065351I5DLB Brake Assembly
- APPROVED VENDOR P2616FU Drill Bushing Type P Drill Size # 12
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-3-300VS-CP-A Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, FKM Seal, 3 Inch Size
- BROWNING 1083468 B91 Wrapped Belt, 94 in Outside Length, B Section Size, Neoprene
- APPLETON ELECTRIC 875
- WRIGHT TOOL 1962 Striking Face Box Wrench, Offset Handle, 12 Point, 1-15/16 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Electro Mechanical Actuators
- Push to Connect Tube Fitting Kits
- Insoles
- Fork Mounted Drum Handling Equipment
- Portable Air Tank Conversion Kits
- IRONCLAD Cold Condition Work Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- DESTACO 341-R Series Pull Action Latch Clamps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 11M-N Iron Body Y Strainers
- SK PROFESSIONAL TOOLS Socket Extension
- PARKER Union Tees
- GROVE GEAR Parallel Shaft Speed Reducers
- SMC VALVES Bracket
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Solder Connection, Locking Handle, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 12CH2204 Hanger, 220 Style, 2 Inch Bolt Length, 0.5625 x 1.3125 Inch Slot, Steel
€247.04 /unit
