Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.913" |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 100 µm |
| Filter Size | 311 sq. in. |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.85" |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.587" |
| Top O.d. | 2.913" |