Product Specifications:
| Item | Spin-On Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 5.06" |
| Burst Pressure | 261 psi |
| Capacity | 21.42g |
| Cracking Pressure | 72.5 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 536 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 6.94" |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Thread | 16 UNF |
| Thread Size | 1 1/2" |
| Top O.d. | 5.06" |