MAIN FILTER INC. MF0610055 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 10.23 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 0.409" |
| Bottom O.d. | 4.173" |
| Capacity | 60.05g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 613 sq. in. |
| Flow Direction | Inside Out |
| Flow Type | Inside Out |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Top I.d. | 2.835" |
| Top O.d. | 4.173" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Bottom I.d. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006153 | 3.622" | 4.961" | Glass | 145 psi | 8.26" | 4.961" | Inside Out | 0.409" | - | RFQ
|
![]() |
MF0006466 | 2.343" | 4.646" | Glass | 116 psi | 6.49" | 4.646" | Outside In | 2.343" | - | RFQ
|
![]() |
MF0006481 | 2.835" | 4.173" | Glass | 145 psi | 7 12/25" | 4.173" | Inside Out | 0.409" | - | RFQ
|
![]() |
MF0006571 | 3.622" | 4.961" | Glass | 145 psi | 18.89" | 4.961" | Inside Out | 0.409" | - | RFQ
|
![]() |
MF0006805 | 1.772" | 2.835" | Glass | 145 psi | 5.9" | 2.835" | Inside Out | 0.331" | - | RFQ
|
![]() |
MF0006914 | 6.181" | 7.953" | Glass | 145 psi | - | 7.953" | Inside Out | 0.559" | - | RFQ
|
![]() |
MF0006937 | 1.587" | 3.268" | Glass | 145 psi | - | 3.268" | Outside In | 1.587" | - | RFQ
|
Explore Products
- SEALMASTER ER-28TC 705962 Mounted Insert Only Ball Bearing
- HAYWARD BFA2005CES Bulkhead Fitting 1/2 Inch Socket x Fnpt
- BALDOR / DODGE 123610 F2B-VSC-012 Flange-Mount Bearing Unit
- PIP 250-00-0000 Eye Protection Bouton Optical Spectacles, OS, Pair
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-1166 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 2.5 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
- MORSE CUTTING TOOLS 96411 Form Tap, ‎1/4-20 Inch Dia., Gh6 Plug, Hss
- OSG 3194902 Ball End Mill, 3 Flutes, 0.6 mm Milling Dia., 0.45 mm Lg Of Cut, 2.00 mm Neck Lg, WXS
- MACROMATIC THS-1224A-32 Time Delay Relay, 24-240VAC, 1A Normally Open
Explore More
- KEYSHAFT
- Rekeyable Padlocks
- Low Bay Fluorescent Fixtures
- Door Push and Pull Plates
- Handle Nuts
- Drill Bits
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Gray
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB MT212 Series Mounting Track
- BROWNING Q-D Sheaves For 3V Belts, 8 Grooves
- MAKITA Handles
- FATH INC Brackets
- MORSE CUTTING TOOLS 1881 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0610055 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 10.23 Inch Height







