MAIN FILTER INC. MF0608408 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 4.291 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2 13/25" |
| Cracking Pressure | 15 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 125 µm |
| Filter Size | 68 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Top O.d. | 2 13/25" |
Product Details:
- Repalcement NATIONAL FILTERS
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Top I.d. | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Collapse Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0062075 | 1.811" | 15 psi | 4.173" | - | 1.811" | Outside In | 49 sq. in. | 15 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0062087 | 2 13/25" | 15 psi | - | - | 2 13/25" | Outside In | 91 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0062120 | 3.386" | 15 psi | 10.236" | - | 3.386" | Outside In | 235 sq. in. | 15 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0065642 | 2.047" | 73 psi | 2 3/4" | 1.004" | 2.047" | Outside In | 44 sq. in. | 73 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0065686 | 3.898" | 73 psi | 8.26" | 2.047" | 3.898" | Outside In | 339 sq. in. | 73 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0065697 | 5.354" | 73 psi | - | 2.953" | 5.354" | Outside In | 321 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0065708 | 5.354" | 73 psi | - | 2.953" | 5.354" | Outside In | - | 73 psi | - | RFQ
|
Explore Products
- DIXON BR1F1-B-E-7 Nipple, 1/8 Inch FNPTF Thread Size, Brass, 1/8 Inch Size
- EATON NGS312032E Molded Case Circuit Breaker, Ng Type, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 1200 A, 480 Vac
- MAIN FILTER INC. MF0306346 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- GRAINGER 12813_36_0 Round Tube, Aluminum, 0.759 Inch ID, 7/8 Inch OD, 36 Inch Overall Length
- VERMONT GAGE 141197680 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9768 Inch Size
- KRUEGER H-1.5-88-ALLSS Therma Level Gauge Tank 88 D 1.5 Npt
- GRAINGER 1529L-125250-20 Tubing, Latex, 1/8 Inch Inside Dia, 1/4 Inch Outside Dia, 20 Ft Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Hanging Scales
- Arc Flash Hoods
- Gantry Cranes
- Inline Filters and Filter Capsules
- Drum Lifter Accessories
- OIL SAFE ID Tabs
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- WOODHEAD 130094 Series Support Grip
- MARTIN SPROCKET 3030 Taper Bushings
- ENERPAC PU Series High Force Hydraulic Electric Pumps
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS tradeSELECT Decorator Single Receptacles, 2 Pole, 3 Wire
- RHEEM Water Connection Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0608408 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 4.291 Inch Height







