MAIN FILTER INC. MF0603770 W01AG820 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.2 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 2.7" |
| Bottom O.d. | 4.86" |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 16 1/5" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 4.49" |
Product Details:
- Repalcement WIX W01AG820
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- BUSSMANN JM60400-1MW22
- BUSSMANN KTS-R-300 Fuse Rk1 Kts-r 300a 600vac
- BROWNING 2/5V6.3 QD-SK
- SPEARS VALVES YS21S8-012CSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, EPDM, SS, 8 Mesh, 1-1/4 Size, CPVC
- SEALMASTER ERX-PN18 Ball Insert Bearing, Cylindrical Bore, 1-1/8 Inch Inside Dia.
- MASTERDRIVES A34 Conventional V-Belt
- REGAL 008649AS64 Hand Tap, 1 1/8-7 Size, H4 Limit, 4 Flutes, Plug With Chrome over Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Edgers and Refills
- Wire Cloth Sieves
- Safety and Disconnect Switches
- Nylon Bushings
- Contact Level Sensors
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- PROTO Roll Pin Punch
- ALEMITE Oil Mist Generator, 115 V
- SPEARS VALVES PVC Pool Butterfly Valves, Gear Operated, EPDM Seats
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive Impact Metric Hex Bit Sockets
- ARO Piston Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0603770 W01AG820 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.2 Inch Height




