MAIN FILTER INC. MF0601698 R48D05GV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 10.82 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.898" |
| Bottom O.d. | 3.721" |
| Capacity | 83.93g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 896 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 10.82" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 3.721" |
Product Details:
- Repalcement WIX R48D05GV
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0056924 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0056925 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057058 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0057059 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | 95.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0058201 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058211 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058221 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 3.11" | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER ZSHK-1500-24000-303SU Fully Keyed Rotary Drive Shaft, 1 1/2 Inch Dia, 24 Inch Overall Length
- TITAN FASTENERS KRA14096X
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS 700070-1008 Female Elbow Low Lead Brass 150 Psi
- NTN UCFU-5/8M Mounted Ball Bearing 5/8 Inch Bore
- KIPP K1594.124 Cap Nut, M12 Thread Size, 23 mm Overall Ht., 18 mm Hex Wd., Gr. 316L, Fluoroprene Seal
- APPLETON ELECTRIC CG3738SS Cord Grip, Stainless Steel, 3/8 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0385661 R830H0825H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Driven and Hand Crank Hose Reels
- Nippers and Nibblers
- Wireless Monitoring System Accessories
- Pressure Washer Surface Cleaners and Water Brooms
- Beakers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Nylon
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- APPROVED VENDOR Adapter 1-1/2 Inch
- UNISTRUT Pipe Strap
- CHERNE Replacement Ring And Chain Assemblies
- MORSE CUTTING TOOLS 5942 Series Single End Mills, 4-Flute Ball Nose, Solid Carbide
- SANDPIPER Ring, Sealing
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0601698 R48D05GV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 10.82 Inch Height




