Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.221" |
| Bottom O.d. | 4.173" |
| Capacity | 60.05g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 613 sq. in. |
| Flow Direction | Inside Out |
| Flow Type | Inside Out |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Height | 10.23" |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Top I.d. | 2.835" |
| Top O.d. | 4.173" |